Státní příspěvek - tabulka státních příspěvků
Daňové úlevy - odpočet daně

Penzijní fondy porovnání 2010

Penzijní fondy porovnání 2010

Finanční krize zasáhla penzijní fondy velmi silně. V roce 2008 většina z nich své klienty příliš nepotěšila (viz tabulka). Rok 2009 byl ve většině případů mnohem úspěšnější, ačkoliv žádný zlatý důl klienti očekávat nemohou. Jaké úroky připsaly svým klientům penzijní fondy v roce 2009?

Jak už jsem řekl, lepší než o rok dříve. Stále však nejde o žádný zázrak a připsané úroky se pohybují od desetiny procenta po tři procenta. Oproti inflaci, která byla v loňském roce jedno procento jde tak o slušné výsledky, ale stále je tahounem penzijního připojištění spíše stát se svými příspěvky k penzijnímu připojištění a se slevami na dani z příjmu (každé až 1800Kč ročně). Jak byly zhodnoceny peníze klientů jednotlivých penzijních fondů v roce 2009, najdete opět v tabulce.

Dalším faktorem, podle kterého lze určit konkurenceschopnost a dobrou budoucnost penzijního fondu je náklad na jednoho klienta- čím nižší je, tím samozřejmě pro penzijní fond lépe. Nejvyšší náklady na jednoho klienta má AEGON PF, který zároveň úroky pro své klienty musí dotovat. Naopak nejnižší náklady má ČSOB, Česká spořitelna či Česká pojišťovna.

Největší výhoda penzijních fondů- jejich stabilita, je v současné době největší brzdou v pokusech zvýšit nijak oslnivý zisk PF. Zákon totiž ve své podstatě nutí PF být konzervativní, neboť klienti nesmí být nikdy v mínusu- případné ztráty tedy platí akcionáři.

Vývoj je však od roku 2008 relativně pozitivní. Zisky penzijních fondů rostou, a tak se dá očekávat, že si klienti většiny z nich opět polepší. Přinejmenším by měla být pokryta nevysoká inflace. Snaha penzijních fondů o reformu tohoto druhu spoření (i reformu důchodového systému jako celku) formou zákonů je v nedohlednu, a tak se astronomické zisky rozhodně čekat nedají.

Tabulka srovnání PF 2010

Jméno fonduZhodnocení za rok 2008Zhodnocení za rok 2009
Allianz PF3%3%
Generali PF2%2,4%
Axa PF0%2%
ČSOB PF Stabilita0,05%1,4%
PF České spořitelny0,4%1,3%
PF České pojišťovny0,2%1,1%
ČSOB PF Progres0,02%1%
PF Komerční banky0,58%0,24%
ING PF0,04%0,1%
AEGON PF3%x
*jedná se o odhady
!! Rychlé porovnání penzijních fondů !!

Podobné články

Zrušení penzijního připojištění

Zrušení penzijního připojištění je relativně choulostivá záležitost. Výhodnost tohoto druhu spoření je...

Penzijní fondy, co to je?

Skrze penzijní fondy poskytují finanční instituce populární produkt - penzijní připojištění. Penzijní fondy jsou akciovými společnostmi, které spravují peníz...

Přerušení penzijního připojištění

Často se stane, že člověk je v určité životní situaci a nemá možnost aktuálně platit své penzijní připojištění. Avšak je si vědom faktu, že penzijní připojiš...

Co to je penzijní fond?

Penzijní fond je právnickou osobou se sídlem na území naší země, která provozuje penzijní připojištění podle ...

Banka roku 2009

Bankou roku 2009 se stala Česká spořitelna. Česká spořitelna je v současnosti největší bankou v naší zemi, co se počtu klientů týká. Svou tr...

Aktuální finanční dění

17.6.2011 - Penzijní fondy srovnání

Hledáte penzijní fondy? Tak se podívejte na penzijní fondy srovnání. Přehledné srovnání všech fondů penzijního připojištění v ČR. Základní tabulka kde jsou uvedeny výnosy.