Státní příspěvek - tabulka státních příspěvků
Daňové úlevy - odpočet daně

Penzijní připojištění odpočet daně

Penzijní připojištění odpočet daně

Penzijní připojištění je výhodné pro většinu lidí hned z několika důvodů. Tím prvním jsou státní příspěvky, které jsou dané ze zákona, a využívá jich každý. Druhou výhodou je připlácení zaměstnavatele nebo třetí osoby na účet připojištěného. Posledním důvodem, proč penzijní připojištění uzavřít je možnost odpočtu daně.

Fyzické osoby

Nárok na daňovou úlevu má každý, kdo v kalendářním roce zaplatí více než 6000 Kč. Znamená to tedy minimální měsíční příspěvek ve výši 500 Kč. Částka, jež je zaplacena nad hranici 6000 Kč, se může odečíst od základu daně. Limitem pro odpočet daně je 12000 Kč. Pokud tedy jedinec během kalendářního roku převede na svůj penzijní účet 15000 Kč, pak si může odpočíst od základu daně 9000 Kč. Optimální výše příspěvku, jež vám zaručí maximální výši státního příspěvku a nejvyšší možný daňový odpočet, je 1500 Kč měsíčně.

Jak uplatňovat daňové úlevy?

Pokud má jedinec nárok na daňový odpočet, pak mu fond automaticky zašle potvrzení, ve kterém je uvedena výše jeho příspěvků a návod, jak postupovat při vyplňování daňového přiznání. Jestliže se navíc jedná o zaměstnance, pak se může obrátit na mzdové oddělení, které za něho podává daňové přiznání.

Právnické osoby

Penzijní připojištění je velmi užitečný nástroj i pro zaměstnavatele. Jde totiž o způsob, jak zvýšit plat zaměstnanci, aniž by došlo k navýšení plateb sociálního a zdravotního pojištění. Pakliže totiž dojde k zvýšení mzdy o 1 korunu, pak odvod na povinné platby znamená 0,34 haléře. Tedy zvýšením mzdy o 1000 Kč narostou zaměstnavateli náklady o 1340 Kč. Oproti tomu pokud se dohodne se zaměstnancem, že namísto zvýšení platu mu bude přispívat na penzijní připojištění, nemusí platit ani sociální a zdravotní pojištění. Zaplacené příspěvky se navíc dají odečíst od základu daně, takže je připojištění v konečném důsledku pro zaměstnavatele velmi užitečným nástrojem.

Penzijní připojištění odpočet daně

Bankovní společnost AXA, součást velké mezinárodní banky, provozuje i penzijní připojištění. Kromě klasických výhod (státní příspěvek až 150Kč měsíčně a sleva na dani z příjmu až 1800Kč ročně) mají klienti AXA možnost získat například jednorázový příspěvek v hodnotě až 500Kč. Velikost tohoto bonusu závisí na výši pravidelných měsíčních příspěvků - činí jeho polovinu, takže 500Kč získáte při placení 1000Kč měsíčně. Pro členy AXA Clubu je připraven bonus v podobě vrácení 1% z plateb s kartou AXA na účet penzijního připojištění.

Pohodlí máte zajištěno přístupem k účtu penzijního fondu přes internet - vždy tedy přesně víte, jak na tom se svým spořením jste.

!! Rychlé porovnání penzijních fondů !!

Aktuální finanční dění

17.6.2011 - Penzijní fondy srovnání

Hledáte penzijní fondy? Tak se podívejte na penzijní fondy srovnání. Přehledné srovnání všech fondů penzijního připojištění v ČR. Základní tabulka kde jsou uvedeny výnosy.